Categories
Highlife

Илон Мъск след шест месеца във Врачанско

Когато Илон Мъск обяви в Twitter, че идва в България, интернет избухна. Поводът бе официално посещение на АЕЦ „Козлодуй“ – слуховете твърдяха, че геният зад Tesla и SpaceX иска лично да се увери в „ядерния дух на Балканите“. Но никой не подозираше какво ще се случи, след като кракът му стъпи във Врачанско…

След обиколка на централата и няколко „сериозни срещи“ с хора от енергийния сектор, Илон решава, че българският народ има потенциал за космоса. И какво по-добро място за подбор на бъдещи астронавти от района на Враца? Така съдбата го отвежда в село Челопек – място с хубав въздух, силен характер и още по-силна домашна ракия.

Първите дни в селото минават в опити за комуникация. Илон говори на английски и с технически термини, а местните – на врачански диалект с народни мъдрости. Скоро обаче бариерите падат: един дядо му дава заек, друг – буркан туршия, а третият – бутилка „огнена вода“ с надпис „само за големи мъже“. Мъск решава, че тук му харесва.

След седмица започва да живее в стара къща с чардак и печка на дърва. Вместо да търси служители за SpaceX, той се включва в местните ритуали – коли прасета, събира се с бабаити на раздумка пред магазина и започва да тренира с гирички, направени от циментови туби. Формата му се променя – коремът нараства, бузите се зачервяват, а ризата на Tesla вече не се закопчава.

Всеки уикенд се празнува нещо – имен ден, нова ракия, или просто „добро настроение“. Илон се влюбва в шкембето с чесън и боба с наденица. В Twitter вече няма туитове за Марс – има снимки от трапези с надпис: „Врачанска технология – най-добрата горивна система“.

Местните го обожават. Наричат го Илийо Масков, а бабите в селото му плетат терлици и му дават съвети за здраве. Един ден кметът му предлага да стане почетен гражданин на Челопек. Илон се усмихва и казва: „Maybe later, after rakia.“

Шест месеца след пристигането си, Илон Мъск не е построил база за изстрелване на ракети, но е научил разликата между суджук и луканка, свири на акордеон и води хорà на мегдана. Светът може и да чака колонизацията на Марс, но Илон вече знае: няма по-добро място за презареждане от село Челопек.

Космически събор в Челопек

След шест месеца на врачанска диета и битов уют, Илон Мъск осъзна, че Марс може да почака, но Челопек не – особено когато идва Великденският събор. Събитието бе обявено по високоговоритела на селото:
„В неделя – голям събор! Специален гост: Илийо Масков – от Америка!“

Илон реши да направи нещо по-така – прати покани до бившите си колеги от NASA, SpaceX и дори до един астронавт от Русия, когото беше срещнал на конференция за изкуствен интелект и домашна луканка. Официално събитието стана:
„Космически събор Челопек 2025 – На Земята има място за всички!“

Дойде дори бившият астронавт Бъз Олдрин, който с учудване опита врачанска ракия и се подписа на бурето с думите:
„По-силно от ракетно гориво!“

Поляната зад читалището се превърна в стартова площадка за веселието. Имаше сцена, върху която Илон и местният оркестър изнесоха уникално изпълнение на песента „Ела, се вие, Дъ Спейс Екс хоро“, а местните баби демонстрираха „прогресивна технология“ – месене на козунаци на ръка без изкуствен интелект.

Най-забавният момент настъпи, когато кметът извади дребна ракета, сглобена от PVC тръби и лепило „Момент“. С нея планираха да изстрелят „първата врачанска мисия до нивата на бай Ставри“. Мъск, развълнуван, направи импровизирана реч с превод от съседа Пешо:

Мъск: „This is a truly revolutionary moment for intergalactic cooperation between civilizations.”
Пешо: „Казва, че от Челопек до Марс сме на една бутилка ракия разстояние!“

След старта на „мисията“, който завърши с ракета, забита в крушата зад навеса, купонът продължи до зори.

Илон Мъск остана още месец в Челопек. Говори се, че обмисля да основе нова компания – SpaceRakia, в партньорство с местната кооперация. Слоганът е ясен:
„Космосът е далеч, но сърцето ми е във Врачанско.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *